Spämm teeb kurjaks

Kirjutasin hiljuti telefonispämmist. Tookord oli teema peakangelaseks Elisa, kes nüüd pole mulle õnneks enam reklaamsõnumeid saatnud, küll aga saatis Elisa mulle kahenädalase reisi ajal kokku 23 sms-i, kus teavitas mind kõne hindadest (või sellest, et “1 pilt ytleb rohkem, kui 1000 s6na” – jep, Elisa ei oska täpitähti sõnumitesse kirjutada…). Hinnad kusjuures kogu reisi ajal jäid samaks, nii et minu jaoks oli see sulaselge spämm. Isegi ühes riigis olles tuli korduvaid sõnumeid – vahepeal tuli sõnumeid pooletunnise vahega 4 tükki järjest ja korra sain ühe minuti jooksul 2 sõnumit. Tõsiselt hakkas tüütama see asi ja ilmselt pean neile taas kirja saatma, et nad mulle mitte kunagi sõnumeid ei saadaks. Ma isegi kaalusin teise operaatori juurde kolimist, aga meil on neid siin piiratud hulk ja üks on hullem, kui teine – mul on kogemusi nende kõigiga.
Mulle ükspäev helistatigi Tele2-st ja pakuti taaskord mingit ülihead paketti – ma ei hakanud neid pikalt kuulama, ütlesin, et olen nende klient juba kunagi olnud ja rohkem ei taha. Pärast hakkasin alles mõtlema, et see oleks olnud hea võimalus Elisast endale parem pakkumine saada. Mu emal oli nii, et võttis vastu Tele2 pakkumise, sest see oli nii soodus ja selle peale pakkus Elisa üle lihtsalt ja tegi veel parema pakkumise. Nii et vahel tasub konkurentide juurde minna või vähemalt teha nägu, et lähed. Sest ega enne keegi selle olemasoleva kliendi vastu huvi ei tunne, kui temast on saanud või saamas endine klient.
Samas, siinkohal võib mainida, et Tele2 spämmib samuti – mitte ainult sms-id vaid ka müügikõned on tegelikult spämm, eriti kui oled juba korra öelnud, et nad rohkem ei helistaks. Sest ma olen varem juba Tele2 pakkumisi pidanud tagasi lükkama ja olen üsna selgelt neile väljendanud, et minust enam nende klienti ei saa – olen ka põhjendanud. Aga nad ikka helistavad edasi.

Muidugi on veel hullemaid. Kunagi helistati mulle mingi 4 või 5 korda mingist tolmuimeja firmast Lux. Ma muudkui korrutasin, et ei soovi nende esitlust ja ärgu helistagu rohkem. Ju ma olin liiga viisakas alati, alles siis jäid kõned järgi, kui ma selle viimase kõne ajal ütlesin, et mitu korda ma pean neile ütlema, et ma ei soovi nende teenust ja kustutagu juba mind ära oma andmebaasist. Peale seda enam pole sealt helistatud. Nii, et tundub, neile viisakas äraütlemine ei mõju, ikka tuleb kurja häält teha natuke.

Mainisin selles eelmises spämmipostituses ka seda, et Monton mind sms-idega pommitab, kuigi olen korduvalt üritanud end nende listist eemaldada. E-maile pole enam tõesti tulnud, ja sõnumitest oli ka väike puhkus – kuni eilseni. Ma suure vihaga saatsin siis seda listist eemaldamise kirja neile seekord veel 20 korda. Eelmine kord piirdusin 10-ga. Äkki jõuab kohale, et nende opt/out vorm on veidi katkine.

Meil on seadused küll, mis reguleerivad e-maili spämmi, aga telefonispämmi pole veel peetud piisavalt tüütuks, et seda keelustada. Ja loomulikult kasutavad kõiksugu müügiinimesed võimalust, kuni veel seadus seda ei keela. Lisaks on öeldud, et kui telefoni number on avalik, siis ongi nii, et kannata aga ära. Ainuke võimalus ongi otse pöörduda selle konkreetse tüütaja poole ja nõuda spämmimise lõpetamist. Soovitavalt siis kurja häälega, muidu ei pruugi mõjuda:)

Aga, telefonispämmilele lisaks on viimastel päevadel eriti aktiivseks läinud valimisspämm. Ma arvan, et selle võiks küll kohe omaette liigiks nimetada.
Nimelt mul on postkastil kleeps, mis lubab mu postkasti panna ainult tellitud posti. Siiani on see ikka mõjunud ka – mõned üksikud lendlehed olen saanud ikka 3 aasta jooksul, välja arvatud nüüd – valimiste ajal. Viimase kahe nädala jooksul olen ma juba 2 korda enda postkastist ajalehe leidnud – Edgari isikliku häälekandja – ja lisaks kirjutas oravate Keit  mulle kirja – ilma isikliku pöördumiseta nii et ma võin vist eeldada, et ma ei ole sugugi eriline ja ei ole ainuke, kes temalt kirja sai. Aga ta kirjutas, et hakkab ukselt uksele käima ja inimestega vestlema. Nagu wtf… minul küll pole temaga midagi rääkida, kui vaid sellest, et miks ta mu postkasti risustab ja kas ta selle asemel puid ei tahaks istudada.

Googledasin selle kleepsu kohta ka ja sain teada, et  kohalike omavalitsuste väljaanded ei kuulu aadressita reklaami hulka. Ehk siis nende vastu ei saagi kuidagi. Eks ma siis tassin kõik need väljaanded maale, kus tulehakatus ikka ära kulub.

Veel üks häiriv spämmiliik on Facebooki spämm. Mulle meenus see selle tõttu, et sain just 2 kutset üritustele, mis mind absoluutselt ei huvita. Saadetud inimeste poolt, kellega ma praktiliselt ei suhtle. Ma olen selliste kutsete peale tavaliselt valinud selle võimaluse, et nende inimeste kutsed enam minuni ei jõua. Personaalsed kutsed on hoopis teine teema – ehk et inimene on ikka enne läbi mõelnud, kellele ja mida ta saadab. Sellised kutsed mind ei häiri.
Aga see facebooki spämmi teema on nii lai, sealsed reklaamid ja sheerimised on ka üks väga tüütu teema. Aga sellest kirjutan mõni teine kord, kui meelde tuleb.