sotsmeedia spämmist

Ma olen juba mõnda aega mõelnud, et peaks hakkama blokkima kõiki (okei mitte kõiki, aga suurt osa..) neid Facebooki “sõpru”, kes iga päev leiavad vähemalt 10 kampaaniat, mida laikida ja sheerida. Selline kampaaniate tegemine võibolla võis olla hea idee siis, kui see oli täiesti uus asi ja päris iga päev ei ilmunud uut “jaga ja võida” kuulutusi. Praegusel hetkel on seda juba liiga palju ja liiga palju on neid, kes selle jagamisega kaasa lähevad suures võidulootuses ja tekibki tahtmine hakata sõpru valima.
Kogu selle kampaaniamöllu keskelt ei leia enam üles neid asju, mida tõesti tahaks lugeda.

Kusjuures pean tunnistama, et mul on vaid mõned üksikud päris sõbrad, kes tegelevad selle igapäevase spämmiga. Enamus neist levitajatest on inimesed, keda olen minevikus tundnud, mõnest mäletangi vaid nime, n.ö. kodukandi rahvas. Ma ei tea, miks nad mind oma sõbraks lisanud on, kui mingit kontakti pole aastaid olnud ja ei ole ka plaanis. Vähemalt minul ei ole.
Mina viisaka inimesena võtan kutsed üldiselt vastu – vahepeal ei teinud ma seda vaid viisakusest vaid selle tõttu, et oma “maffiat” tugevamaks muuta. Aga enam ma selle pärast ei viitsi rabeleda, see oli alguses huvitav teema. Nüüd pigem kohustus, mis paar korda nädalas meenub:)
Ma isegi võtan endiselt Farmville kutsed vastu, kuigi mu jaoks on see napakas mäng. Aga kuna seda mängivad mõned head tuttavad ja sugulased, kelle jaoks iga “naaber” on oluline, siis hoian seda kontot aktiivsena, kuigi ma oma farmi ei külasta ega maad ei hari. Aegajalt käin üle oma facebooki profiili ja koristan seda FV läbu sealt, mida agarad põllumehed valimatult seinale saadavad. See on ka minu jaoks üks ebameeldiv spämm ja kuigi ma saan keelata oma facebooki avalehel nende asjade ilmumise, on nad mu profiilil klikkides kõik ilusti olemas. Aga noh, minu enda viga eks, et ma nii vastutulelik olen ja naaber nõustun olema:)

Teine asi, mis juba orkuti puhul hakkas kiirelt häirima, oli see igapäevane titepiltide jagamine. Saan aru, et inimesed tahavad oma võsukesi näidata ja jagada oma rõõmu teistega, aga miks kurat peab iga päev 20 uut pilti panema üles. Orkutis ma juba mõned sellised poolvõõrad kustutasin oma sõbralistist, sai parem küll. Aga noh, nüüdseks on see koht end ammu ammendanud ja juba mõnda aega kaalun üldse selle konto kustutamist.

No ja meenus veel see kutsete saatmine üritustele (ma ei pane üldse pahaks, kui vahel harva juhtub nii nagu seda titepiltide värkigi – kõik oleks ok, kui seda rämpsu lihtsalt nii palju poleks, mille vahele kõik asjalikud asjad ära kaovad). Ühed ja samad tegelased saadavad kutseid (ilmselt valides kutse saajaks kõik sõbrad, kaalumata, keda võiks üldse asi huvitada) pidevalt samalaadsetele üritustele, kus ma kunagi käinud pole ja ei kavatse minna ka.
Muidugi, mis see kustutamine ära ei ole onju. Aga ma lihtsalt ei taipa, miks on vaja saata valimatult kõigile kõike. Näiteks tuleb mulle pidevalt kutseid mingitele Nõmme üritustele. No mul ei ole sinna Nõmmele asja, ei hakka  mingi ürituse pärast sinna ronima, seda enam, et need üritused ise ka ei paku mulle huvi. Aga ikka järjepidevalt tulevad kutsed.

Nii et tahaks teada, mis eristab suhtlusportaalide spämmi tavalisest e-maili spämmist? Kas see, et oled andnud nõuseoleku kellegi sõber olla?
Mu jaoks on igatahes emailispämm palju leebem variant võrreldes sellega, mis toimub facebookis. E-mailile tuleb mulle ehk paar korda kuus mingi spämm, mida ma soovinud pole ja ma pole sellest suurt probleemi teinud, aga suhtlusportaalis olen ma sunnitud päeva jooksul vähemalt 20 spämm-sissekannet nägema ja lõppu ei paista.