Püramiidindusest

Kuna mul endal midagi põnevat ei toimu (täiskohagaemme, ju nõu… :P), siis kirjutan teistest. Mul nimelt on üks tore sõbranna Nele*, kes on sattunud võrkturunduse  lõksu – vähemalt minu silmis on see lõks, mis väga meenutab püramiidi, aga see on nii peenelt korraldatud skeem, et otseselt seadust vist ei rikuta ja kellelgi mingit kohustust midagi osta ja maksta ei ole..   seega ma mingeid väiteid siin ei esita, et ma nüüd täpselt tean, millega tegu – selles suhtes on sõbrannal õigus, et kes ise kokku pole puutunud, see ei tea, mismoodi asi toimib. Ma veidi vaatasin selle võrgustiku veebis ringi, ei viitsinud kõike läbi lugeda, aga minu jaoks tundus see üsna keeruline süsteem olevat, kuigi ega ma nüüd väga oluliselt ei süvenenud ka.

Teemaväliselt jäi silma, et nende eesti keelses veebis on pooled mõisted inglise keelde jäetud, see teeb nii mõnelegi vast kogu süsteemist arusaamise veidi keerulisemaks.

Fakt on aga see, et nendel liitujatel on tugev soovitus otsida enda alla uusi liikmeid. Kuigi liitumine on vist tasuta – sealt vist tulebki see üks suur erinevus, et püramiidiga liitumisel pead vist maksma liitumistasu ja teenid siis enda alla liidetud inimeste pealt ise kasumit, kui need omakorda maksavad. Ja lisaks on püramiidide ja võrkturunduse erinevus see, et püramiidis müüakse “õhku”, aga need minu näited on seotud selliste võrgustikega, mis pakuvad päris tooteid müügiks. Ja toodete müük käib siis soovitusturunduse põhimõttel, käest kätte.

Lisaks uute inimeste värbamisele on vist üsna soovitatav ka osaleda seminaridel, mille piletid on päris kallid – aga nagu öeldud, kõik on vabatahtlik. Kõik need raamatud ja muud materjalid, mida nad vajavad, et ikka õige tasemeni küündida, on ka loomulikult raha eest, mitte ei jagata heategevuse korras.

No ja lisaks pakuvad nad mingeid tasuta kliendikaarte, millega nad soovitavalt ka ise ostusid sooritavad, ja seeläbi vist ka midagi tagasi teenivad (jäi silma kuskil, et vist 5%)  – aga siiski, et seda 5% ka saada, pead eelnevalt ikkagi midagi ostma. Selliste miinustega väga suurt plussi nagu ei paista.

Mingitest punktide kogumisest oli seal veebilehel ka juttu, sellesse ma väga ei süvenenud, aga Nele mingil hetkel rääkis, et need punktid (või mingi virtuaalne raha, mis nad punktide eest saavad, täpselt ei mäleta), on varsti sama väärtuslikud nagu bitcoinid. Selles ma jällegi kahtlen sügavalt, et seda punktide kogumist bitcoinide kaevamisega võiks võrrelda. Aga ega ma tõesti täpselt ei tea jälle, mulle tegelikult jäi see teema üsna segaseks, kui sellest tema käest kuulsin. Nii et spekuleerin siin lihtsalt ja jagan oma skeptilist arvamust.

Ma lugesin tegelikult ikka mõned materjalid läbi ** ka enne, kui oma arvamust siia avalikult avaldama tulin. Ei hakka ju lihtsalt sisetunnet tõestusmaterjalina kasutama:)  Lingid allpool. Ja suur osa sellest on siiski minu isiklik arvamus, ilma kokkupuudet omamata, seega ei pea seda mingi tõekuulutamisena võtma. Igaüks ise otsustab, kas tahab riskida oma säästudega.

Kusjuures ma olen palju lugenud selle kohta, et inimesed, kes osalevad nendel võrgustike koolitustel, jäävadki tihti kogu seda mulli uskuma, sest need koolitajad on niivõrd osavad selle unistuste elu pildi maalimisel. Ega nad ju rumalad ei ole, näitavad laval vingeid autosid, esitlevad edulugusid ja kiidavad neid, kes kõrgemale levelile pääsenud (seda kah tean vaid selle põhjal, mida kuulnud/lugenud olen). Kes teab, võib-olla nad saavadki nendelt seminaridelt ka midagi kasulikku.
Ja nii see rikkus tuleb…  vähemalt korraldajatele.

Nelega seda teemat väga arutada ei ole mõtet, sest on näha, et iga kord, kui ma selle võrgustiku kohta püramiid ütlen, muutub Nele veidi kurjaks ja vaidleb vastu – okei, ega ma jah tõestada ei saa vist, et ta püramiid on, aga sarnasusi seal siiski on.
Kui ma julgesin mainida, et otsisin netist infot, siis öeldi osatavalt, et nojah, kui sa usud kõike, mis internetis kirjutatakse...
Hah.. nagu ma oleks öelnud, et ma kõike usun. Aga kuna on olnud endal au kunagi saada kutse ühele “ärikohtumisele” (olin tol ajal töötu ja igasugused ärikohtumised muidugi tundusid põnevad), mis hiljem osutus Amway värbamiskatseks, siis tegin päris hulga googeldamistööd sellele kohtumisele järgnevalt.
Selgituseks siis mainin, et tol hetkel oli Amway nimi mulle tundmatu ja ei osanud kohe halba aimata. Ja ega seda nime mulle ka kohe alguses öeldud, enne tehti ikka kõvasti ajupesu igasuguste unistuste raamatute abil, näidati uhkete autode ja majade pilte, räägiti passiivsest sissetulekust.., kõike enam ei mäleta, aga jutt oli sellel värbajal päris veenev. Pärast andis mingi cd ka kaasa, mis jäigi mul kuskile sahtlisse tolmu koguma.

Kuigi ma olen üsna naiivne tihti, eriti naiivne olen ma inimeste usaldamises (minu õnneks väga tihti pole ette tulnud selliseid, keda ei peaks usaldama, aga mõned “vitsad” olen ikka saanud), siis mingi sisetunne seekord ikka soovitas kohtumise lõpus öelda, et uurin asja veidi ja siis vastan talle. Ma ei mäleta enam, kas tookord loodeti kohe kuskile mingit allkirja saada. Aga peale seda, kui kodus selle teema otsimise peale väga palju negatiivset infot leidsin (inimeste kogemused, kes ise kokku puutunud või siis kelle lähedased sellega seotud on olnud), siis ei tekkinud mingit soovi sellise asjaga liituda.

Nele ei ole küll Amwayga seotud, tema liitus Lyconetiga (mis veel mõni aeg tagasi kasutas nime Lyoness – ja Lyonessi googeldamise peale annab wikipedia mõista, et tegemist võib olla püramiidiskeemiga. Kuigi jah, otseselt ei öelda, et nii on, aga et kahtlustatakse.. ma siis ka kahtlustan, eksole 🙂

Seda ma tean, et Amway müüb mingeid puhastusvahendeid, kuuldavasti üsna krõbeda hinnaga. Neid üritas see minu “ärikohtumine” ka mulle pakkuda, aga ma palusin tal end kiirelt sellest pakkumise listist eemaldada. Esiteks on mul omad lemmikud välja kujunenud, mida ma välja ei soovi vahetada. Teiseks, miks ma peaks eraldi sebima hakkama, kui ma kõik muud tarbekaubad saan poest. Kolmandaks, ma olin ikka ta peale solvunud ka, et ta mulle seda ajupesu üritas teha, serveerides seda algselt justkui oleks sealt mingi tööpakkumine tulemas.

Lyconeti toodete osas mul päris selget ülevaadet pole, mul on mulje jäänud, et pakuvad mingeid tooteid müügiks ja lisaks ka teenuseid, mille jaoks on vist ka väljaõpe vajalik. Aga ma seda siin eraldi lahkama hetkel ei hakka.

Aga lõpetuseks siis niipalju, et kõik, kes te mind tunnete ja plaanite mulle mingeid võrgustikke pähe määrima hakata, siis parem matke kohe see mõte maha, kui te just ei taha sõbrast/tuttavast ilma jääda – sest mulle ei meeldi, kui mind idioodiks peetakse 🙂
________________________________________________

* Nimi muudetud.
Päris nimesid ma ei kasuta siin, võimalik et Nele satub ka lugema ja solvub, et ma temast natuke kirjutasin, kuigi selle sissekande eesmärk pole kedagi solvata, ega ka kellegi usku millessegi kõigutada, pigem loodan, et ehk mõni potentsiaalne liituja seda lugedes teeb netis paar lisaklikki ja uurib täpsemalt, millega end siduda plaanib, enne kui investeerima hakkab.

** Viited, mille alt leidsin kasulikku infot:

  1. https://et.wikipedia.org/wiki/P%C3%BCramiidskeem
  2. http://www.delfi.ee/news/paevauudised/rahvahaal/5-pohjust-miks-vorkturundus-ei-ole-hea-viis-raha-teenimiseks?id=65164672
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Lyoness
  4. https://en.wikipedia.org/wiki/Amway
  5. https://en.wikipedia.org/wiki/Multi-level_marketing (https://en.wikipedia.org/wiki/Multi-level_marketing#Differences_and_similarities_to_pyramid_schemes)
  6. https://www.err.ee/593187/kolesona-2016-on-kootsing