Veidi peale seda, kui ma selle eelmise postituse kirjutasin, jäi mulle ühes foorumis võrkturunduse teemas ette üks Reddit’i link ja peale selle lingi avamist olen ma ka püramiidide lõksu sattunud 😀
Aga mitte selle klassikalises mõttes, vaid ma olen sattunud MLM-ist (Multi-Level-Marketing) ja püramiididest lugemise lõksu. Vähe sellest, et lugemise, ma isegi avastasin enda jaoks podcastid, millega ma varem mingit kokkupuudet ei omanud. Tegelikult ei olnud ma Reddit’i lehele ka varem sattunud ja ütleme, et kui varem tegin tihti aega parajaks blogisid, uudiseid või perekooli foorumit lugedes või mõnd telefonimängu mängides, siis nüüd on need senised põhitegevused unarusse jäänud. * Sest ma pole Reddit’iga veel lõpetanud ja vahele on sattunud siis sealtkaudu leitud podcast ja ka teisi artikleid.
Aga siis lähemalt sellest lõksu sattumisest.
Alguse sai asi Perekooli foorumist, mida ma ei hakka linkima, aga otsingusõnaga Võrkturundus, leiab kindlasti selle teema üles. Seal siis oli viide Reddit’i lehele: https://www.reddit.com/r/antiMLM/, kus on esimeses postituses kohe ära toodud väga pikk nimekiri MLM firmadest, hetkeseisuga 593 firmat. Ma kõiki neid nimesid ei jõudnud üle lugeda, aga mõned Eestis tegutsevad firmad (Herblife, Tupperware, Avon, Kirby) olid seal ka ära toodud, muuhulgas ka eelnevas postituses mainitud Lyoness/Lyconet ja ka Amway.
Soovitan lugeda lisaks samas keskkonnas: https://www.reddit.com/r/MLM/
Juba seda ühte Reddit’i teemat lugedes sai üsna hea ülevaate, mismoodi need skeemid ja nende jüngrid toimivad. Meil on vist päris vedanud, et Eestis neid firmasid veel nii vähe on, seega ei juhtu väga tihti, et keegi tuttavatest mingit ülivõrdes nänni kutsub ostma või pakub võimalust suurt pappi teenida, see ülal lingitud teema kubises nendest näidetest, kuidas keegi mingit toodet üritab oma sotsiaalmeedias müüa või üritatakse uusi inimesi värvata, alustades juttu sellega, kuidas tehakse endale meeldivat tööd endale sobival ajal ja pappi tuleb ja lisaks otsitakse enda meeskonda uusi liikmeid…
Märksõnad: EMOJI, #HASHTAG, HUN, HUNPOD
Kõik need üleskutsed on emoji‘sid täis – see peaks olema mingi tähelepanu tõmbav strateegia vist, aga pigem jätab mulje, et teksti koostaja on puberteediealine või noorem (oih, peaks vist ka smailide kasutamisega tagasi tõmbama :P).
Tänu sellele liitunud sõbrannale, kellest kirjutasin, olen hakanud ka märkama erinevaid hashtage, mis selle ärimudeliga haakuvad. No näiteks Instagramis. Ma varem tegelikult neid hashtage üldse lugeda väga ei viitsinud, ise ka ei kasuta, sest ma ei ürita mingit turundust siin teha (kuigi blogis tag‘e kasutan küll. Aga seda siiski eesmärgiga sarnaseid teemasid siin konkreetses keskkonnas siduda, mitte otsingumootoritele söödavaks tegemise mõttes). Sõbrannal on kaks Instagrami kontot, üks siis n.ö. isiklik ja teine siis ettevõtte jaoks ja see ettevõtte oma on tal täis “sügavamõttelisi” lausekesi (tsitaate), mis justkui peaksid siis seda nn. õiget mõtlemist soodustama. Vist.
Nende MLM-laste jaoks on üks väga olulisi teemasid see ÕIGE MÕTLEMINE – RIGHT MINDSET, nii et siis põhilised hastagid, mis on silma jäänud ja mille (liig)kasutajatest soovitan eemale hoida on: #millionairemindset, #millionairlady, #beyourownboss, #bossbabe, #bosslady, #freedom, #inspiration, #financefreedom, #rightmindset jne. Sarnaseid on veel hulga ilmselt. Ja ega siis nendega ei koonderdata, igasse postitusse ikka 10 tükki vähemalt, mis teeb selle pildi allkirja tihti lühemaks, kui hastagide nimekiri.
Ja ärgem unustagem, Instagram on minu meelest siiski mõeldud piltide jagamiseks – need #bossmindsetiga inimesed jagavad enda fotode asemel tsitaate mingil nunnul taustal. Eks see on selline meeleheitlik katse end nähtavaks teha, tuleb ju kõiki kanaleid kasutada, et uusi jüngreid leida. Veel eriti kaval on algatada diskussioon mingi tsitaadi ümber… NOT.
Üks ühine joon, mida veel märkasin neid teemasid lugedes, on see suhtumine, et kõik palgatöötajad on lollid ja negatiivsete kommentaaride kirjutajad ei saa üldse aru, kuidas antud “ärimudel” toimib ja kui rikkuse asemel on inimesel võlad, siis on see skeemiga liitunu ise laisk ja loll ja ei näe piisavalt palju vaeva selle rikkuse nimel (loe: ei leia piisavalt järgmisi ohvreid, kelle pealt tulu teenida), mitte MLM firma pole milleski süüdi… ja üldse, “don’t believe everything you read off the internet“. Sarnase lause ütles mulle ka mu sõbranna, eesti keeles küll.
Seda ma ei tea, kas Eestis see taktika ka levinud on, aga need inglise keelsed näited sisaldasid tihti sõna HUN (ma ei tea, kas sellele ka eesti keeles mingi hea vaste juba leitud on), mis siis on minu andmetel lühend HONEY‘st. Või HUNBOT – Honey robot? HUN on nendes näidetes selgelt halvustava tähendusega ja HUN’ideks kutsutakse kõiki, kes seal neid skeeme kaitsma kukuvad ja neid, kes neid värbamis- või müügijutte postitavad.
Taktika seisneb sis selles, et Hun’id on oma pöördumistes ja üleskutsetes ülimalt familiaarsed ja kasutavad tihti oma müügikõnes potentsiaalse värvatava või kliendi kohta sõna “honey“. Lisaks ei kasuta nad oma toote/info promomiseks vaid enda isiklikku sotsiaalmeedia “seina” vaid nad pöörduvad tihti ka poolvõõraste või täitsa võõraste poole privaatsõnumeid saates, alustades tihti juttu sellega, kui fantastiline too inimene välja näeb.
Üks ekstreemsemaid näiteid, millest lugesin, oli üks HUN Hispaanias, kes otsustas läheneda matuseliste seltskonnale, väites et tundis kadunukest. Tegelikult ei tundnud vaid kogus enne ukse taga infot ja pärast läks kõnepulti ja hakkas rääkima, kuidas tema imetoodete abil oleks võinud too kirstus lebaja veel elus olla, ja et matuselistel pole veel hilja oma tervist parandama hakata. Kõlab päris uskumatult, aga osad neist jüngritest on nii kõva ajupesu saanud, et sõna otsese mõttes minnakse üle laipade.
The dream
See teema on niivõrd lai, et ma ei suuda nagunii kõike kirja panna, mida veel mainida tahaks, seega on parem, kui igaüks ise nende materjalidega tutvub, milleni mina jõudsin ja eks neid on veel hulga teisigi. Aga Redditi kaudu avastasin ma ka podcasti, The Dream – https://littleeverywhere.com/shows/ (pidi olema ka leitav mistahes podcasti appiga. Vahemärkusena mainin, et podcastide avastamine oli mu jaoks päris tore, leidsin peale The Dream ära kuulamist juba järgmise põneva sarja, samuti kultuse teemal).
Võin öelda, et The Dream podcast oli igati kõiki neid soovitusi väärt ja hariv kuulamine, ootan juba järgmist hooaega.
Väike kokkuvõte sellest podcastist ja tegijast on siin: https://www.vanityfair.com/style/2018/09/the-dream-podcast-preview
Järgmine peatus: Behindmlm.com
Ma nüüd täpselt enam ei mäleta, aga vist sattusin sinna googeldades. Jõudsin lugeda sealset Lyonessi ja Lyconeti teemat, kus üritatakse sellest cashbacki süsteemist läbi närida (USA näitel): https://behindmlm.com/companies/lyoness-us-review-cashback-and-investment-returns/
Sealt lugesin ma konkreetselt Lyonessi ja Lyconeti kohta, aga seal on hulga artikleid ka teistest MLM skeemidest. Need, milleni ma jõudsin, olid tegelikult päris ammused artiklid, aga märkasin just et paar nädalat tagasi on ilmunud artikkel, kus kirjas, et Lyoness kuulutati Itaalias püramiidiks ja sai ka trahvi (artiklit ma veel ei jõudnud lõpuni lugeda, seega sel teemal pikemalt ei peatu, aga tundub nagu hea link, mida oma sotsiaalmeedias jagada:D
Artikli link siin: https://behindmlm.com/companies/lyoness/lyoness-a-pyramid-scheme-in-italy-fined-3-2-million-euro/
Ja veel…
Ja kes veel ikka ei saanud aru, mis on üldse MLM, siis wikipedia seletab (inglise keeles): https://en.wikipedia.org/wiki/Multi-level_marketing
Lisaks võib nende teemade kohta otsida Youtube’ist, sealt võib leida näiteks Lyconeti seminaride tipphetki, kus demonstreeritakse rikaste elustiili, blingi ja vingeid autosid, mis sellel rahvamassil silmad särama panevad ja kuidas siis osavad kõnemehed neid kõrgemale levelile jõudnuid tunnustavad – see kuuluvustunne ja massipsühhoos, mis nende katkendite põhjal välja tuleb – ma täitsa mõistan, miks see asjupesu nii paljude peal töötab. Käegakatsutav rikkus. Inimesed lähevad ahneks ja loodavad sellest osa saada ja neile korrutatakse, et nad ongi seda kõike väärt.. ja edaspidi korrutavad nad seda sama mantrat endale ja kõigile, kes kuulata viitsivad…
Rohkem linke mul hetkel ei ole, sest mul need seni jagatud ka endal veel n.ö. pooleli. Aga see teema on tõsiselt huvitav. Õnneks mitte selles mõttes, et ma ise millegagi liituda plaaniks. Aga selle maailmaga tutvumine kõrvaltvaatajana on päris põnev. Eriti soovitan seda ülaltoodud podcasti kuulata, seal on päris põhjalikult lahatud neid telgitaguseid ja toodud välja ka aastatetagused teemad ja seosed poliitikutega. Näiteks lahati seal ka Amway teemat ja seda, et Amway sai kohtus võidu arvatavasti justnimelt tänu oma poliitilistele sidemetele.
Kahjuks vist eesti keelset materjali nende teemade kohta palju pole, aga loodetavasti siiski suurem osa inimesi ikka teeb veidi eeltööd, enne mingi sektiga liitumist.
Kuidas sõpru püramiidist välja aidata?
Neid juhtumeid on ikka väga väga palju. Päris paljud inimesed küsivad ka Reddit’i lehel nõu, et kuidas oma sõpra sellest skeemist välja saada, sest tihti need aidatavad ise ei taha sellest midagi kuulda enne, kui pole kõigist oma säästudest ilma jäänud ja miljonit ikka ei paista.
Üks soovitus neile on olnud läbivalt see, et abistada soovijad mitte midagi, ka mitte haletsusest, nende käest ei ostaks. Lisaks soovitatakse nendel koos ohvritega teha läbi igasugu arvutuskäigud, mismoodi see rikkus teoorias peaks tulema, ja arvutada ka välja, kui palju kulub aega toodete promole-müügile, uute liikmete värbamisele. Ning uurida, mitu toodet on vaja päevas müüa, et oma kulud tasa saada üldse. Ja nii tasapisi reaalsusesse tagasi juhatada. See eeldab muidugi arvutamisoskust ja selgitamisoskust. Minu nõuanded on vist osalt jäänud tähelepanuta just selle tõttu, et ma ei ole väga hea argumenteerija ja ei suuda end väga selgelt väljendada. Kirjutamises olen ma ehk veidi osavam, aga siingi loodan pigem sellele, et inimesed ise ka juurde loevad.
Ma olen vahel ka mõelnud, et prooviks ikka sõbrannat veel õigele teele juhtida, aga kuna ta enda arvates on ju ÕIGEL TEEL, kohe kohe saab edukaks ja miljonäriks ja iial enam järgmisele palgatööle ei lähe, siis ma kardan, et minu jutt kõlaks kurtidele kõrvadele. Et ju ta peab ise oma õppetunnid saama. Ta õnneks vähemalt mulle oma usku peale ei suru, kuigi sellest Cashback kaardist kuulen küll üsna tihti, jutu sees ikka mainitakse, et kuskil jälle sai ostu pealt mingi osa selle abil tagasi, nii et selline taustamüra stiilis promo käib siiski. Minu puhul ta vist küll juba sai aru, et ma olen lootusetu juhtum, ma olen ikka maininud seda talle, et mina sellesse ei usu. …sest ma usun ju hoopis Internetti 😀
Aga ma otsustasin vähemalt enda blogis seda teemat natuke lahata, kuigi mul lugejaid siin väga pole ja sellest otseselt kellelegi abi ilmselt pole, kui just keegi otsinguga antud teemat ei leia. Väike lootus on, et ehk viitsib järgmine potentsiaalne ohver mõned lingid läbi klikkida ja teiste kogemustest õppida – ei pea ju alati ise kõike proovima, et teada saada, et asi ei tööta.
Lõpetuseks
Võib juhtuda, et leian veel selle teema kohta asju, mida jagada tahan, aga hetkel antud postitust enam pikemaks ei venita, igaks juhuks. Põhiteemad said vist üles loetud ja google aitab detailidega, kel vaja.
Antud postitus on eelkõige kirjutatud sellele infole tuginedes, mis ma teiste kogemustest lugenud olen, peamiselt siis ülaltoodud linkidelt leitud. Isiklik kogemus puudub, kui välja arvata siis see, et üks sõbranna on üsna värskelt liitunud Lyconetiga ja ootan huviga tema miljonäriks saamist, ning et üks tuttav üritas mind 2013 a. Amway’ga liituma meelitada. See 2013 a. “ärikohtumine” oligi see põhjus, miks ma tookord nendesse teemadesse rohkem süvenesin ja infot otsisin. Ja hoolimata päris veenvast promost ja vingeid autosid ja maju sisaldavast unistusteraamatust suutsin ma leida piisavalt infot, mis veenis mind, et tegemist ei ole päris normaalse ärimudeliga, millega ma end siduda tahaksin.
_______________________________________
* Teemast välja: ma isegi kaalun ühest mängust loobumist, sest see võtab liiga palju aega. Blogide lugemisega on see teema, et see valdkond on kuidagi igavaks muutunud, justkui mitte midagi pole enam lugeda. No need ei paku nagunii huvi, kes ainult reklaamtekste genereerivad või ainult tittedest kirjutavad (mis siis, et mul ka lapsed kodus, teiste lastest lugemine eriti põnev ei ole minu jaoks). Ja mõned üritavad iga hinna eest oma lugejatele meelelahutust pakkuda, ehk et pole tegemist ehedate emotsioonide väljendamisega vaid pigem otsitud teemad ja igav sisu. Suuremalt jaolt. Samas, ma avastasin hiljuti ühe uue blogi, mille ma otsast lõpuni läbi lugesin. Aga nüüd on seal vaikus olnud juba novembrist. Uudistega on nii, et ka kuidagi igavaks on muutunud, pealkirju ikka loen 😀 Ja no perekooli foorum on ka igav, vahel harva, kui mingi minu jaoks huvitav teema seal ette satub, no näiteks nagu see võrkturunduse teema.
Raamatute lugemisest olen vahepeal eemale hoidnud, sest kui ma mõne põneva raamatu kätte saan, siis on jube raske seda pooleli jätta ja mul tavaliselt pole aega järjest lugeda pikalt. Samas, mul on ikka selle aasta plaanis mõned raamatud ka läbi saada.