Ela ise ja laste teistel elada

valeuudised

Mul võttis ikka veidi aega see otsuse tegemine, aga kaks kuud tagasi otsustasin ma Nele* sotsiaalmeedia kontod blokeerida ja temaga suhtlemise lõpetada – minuga samaaegselt tegid seda veel 2 meie ühist sõpra. Peab ütlema, et kohe palju parem on olla, kui keegi ürita sulle pidevalt ajupesu teha. Kuigi, eks vahel ikka painab see teema, s.t. olen veidi kurb, et asjad on nii läinud. Teisalt, kui meenutada meie viimaseid vestluseid, siis need ei olnud sellised tavapärased sõpradevahelised vestlused ka enam,  tundus, et iga chati sisse üritati väike ajupesu ka peita. Nii et pole nagu väga põhjust sellist sõprust taga nutta..

Ma ei tea, kas ma kunagi unblocki vajutan – raske ennustada, sest tundub, et ta on oma vandenõuteooriatesse nii ära uppunud, et sealt enam tagasiteed ei ole ja ilmselt pole minu võimuses ka teda n.ö. päästa. Kui ma tema püramiidisaaga ajal veel natuke üritasin teda sealt välja meelitada (ja ega ta siis ka mind ei uskunud), siis praegu ma enam ei ürita. Sest tema on veendunud, et just nimelt tema peab teisi äratama ja valgustama.

Meil oli sellest juttu olnud, et meie vaated on hetkel väga erinevad ja olin talle ka öelnud, et see on täiesti okei, et inimestel on eriarvamused ja see ongi normaalne, aga et minu jaoks ei ole okei, kui teine inimene oma usku peale hakkab suruma. Ta vist korraks tõmbas tagasi oma linkide saatmisega. Aga eks ta oma sotsiaalmeedia kontodel jätkas siiski väga aktiivselt paranoiliste sõnavõttudega ja see mõjus üsnagi pealetükkivalt. Need sõnavõtud olid siis peamiselt olematu pandeemia, vaktsiinide, WHO jmt. teemadel, kuidas kõik on üks suur vandenõu.     
Kurb muidugi, et inimesel pole oma ajaga muud paremat peale hakata, kui vandenõuteooriatesse kaevuda, mõistmata, et vandenõuteooriate levitamiseks on lausa eraldi tööstus, mis tegelebki sellega, et inimesi valeuudiseid uskuma panna.  

Ega ma tegelikult ei tea, kas ta päriselt ka usub seda jama, mida ta jagab, sest äkitselt on ta ka ju Jumala leidnud –  ma ei ole väga kuulnud, et usklikud igal sammul seda rõhutaksid, kuidas nad Jumalat tundma õpivad (mitte, et ma väga paljusid usklikke tunneks..). 
Oleme spekuleerinud, et ta üritab tegelikult oma äri käima saada ja kliente leida, liitudes kergeusklike inimeste grupiga – neile peaks ju olema lihtne ka oma kogemusnõustamist maha müüa? Sel juhul ütleks hoopis, et päris nutikas  Aga võibolla tahab lihtsalt influenceriks saada? See on ju ka hästi populaarne tänapäeval 

Nagu mainisin, oli ta korraks oma linkide saatmisega tagasi tõmmanud, aga siis mingi hetk jälle edastas lingi ühele alternatiivmeedia lehele. Siis sai mu taluvuspiir ületatud. Sest ma olin juba korduvalt märku andnud, et ma ei ole huvitatud sellistest artiklitest. 
Kui poleks tema igapäevast propagandat esimese asjana sotsiaalmeedias näinud ja lisaks ka otselinke jälle saanud temalt, siis oleks veel ehk mõnda aega jälginud, kaugele ta oma tõekuulutamisega läheb. Eks väike uudishimu on ka mul, et kas kaevab aina sügavamaks seda auku või ronib välja.

Kusjuures ta on täiesti veendunud, et ainult tema loetavad/jagatavad artiklid on tõde, kõik mida kajastab tavameedia, on kinnimakstud ja väljamõeldised. Ja muidugi, kuna ta mulle linke edastas, siis ta ilmselgelt arvas ka seda, et ma ei oska ise googeldada. Nii väga üritab ikka kõigile samasugust ajupesu teha nagu talle on tehtud. Mis on ka kurb tegelikult. Kahtlustan, et ta oma vandenõudeni on ka jõudnud oma püramiidi tutvuste kaudu – püramiidiga liitujad on vist suures plaanis üsna kergeusklikud ja kergesti mõjutatavad inimesed ja nii satuvadki edasi vandnõudeni, vaktsiinivastasteni, jumalani? Kõik need grupeeringud ju teenivad selle pealt, kui palju neil on uskujaid ja jüngreid. Huvitav on muidugi see, et püramiidi ta mulle nii väga pähe ei üritanud määrida, nagu seda vandenõu värki – mõlema teema puhul andsin ma väga selgelt mõista, et ma pole huvitatud. 

Sai pikk ja veidi kaootiline postitus, aga ma ei viitsi parandada ka enam:) 
Lõpetuseks maini, et parim asi, mis Nele kunagi jagas, oli mingi selline tsitaat: “Lihtsam on inimesi lollitada, kui teha neile selgeks, et neid on lollitatud“. Selle lausega olen 100% nõus – kahjuks ta vist ei saanud aru, et see lause käis tema ja 
Aga ega mina ka tegelikult ei tea, keda siis päriselt lollitatakse. Võibolla olemegi juba sünnist saati kiibistatud ja üleüldse reptiilid.

__________________________
* minu endine sõbranna, kellest olen siin ka varem kirjutanud, nimi on muudetud