Turbotigu


Clients from hell – ehk õppeprojektid

foto, mida Kliimamees kasutab ilma litsentsita

Mõned mu lugejad teavad, et mul on rohkem kirjutamisteemasid siis, kui ma tööl käin. Seekordne teema ei ole aga mitte kiuslikest kolleegidest ega tööl käimisest vaid kuulub kategooriasse “Clients from hell” (ma ei suutnud sellele eestikeelset head vastet leida).

Sissejuhatus

Aga algas see saaga sellega, et leidsin Töötkassa lehelt ühe tööpakkumise, mis tundus täpselt mulle sobiv. Saatsin CV ja kaaskirja ära ja juba järgmisel päeval sain ootamatult kõne sellesama ettevõtte juhilt. Nimetan seda ettevõtte juhti selles postituses Kliimameheks või Kliimaärikaks – sest ma praegusel momendil siin postituses selle aferisti ja tema ettevõtte nime ei hakka mainima, aga ma toon postituse lõpus ära ühe 2019 aasta artikli lingi, mida mitmed otsingumootorid enam üles ei leia, aga mis oleks võinud minul aidata vältida selle inimesega koostööd, kui ma oleksin selle artikli avastanud enne koostöö alustamist. Ja ma päriselt ka googeldasin enne alustamist ka. Põhjalikuma otsingu (s.t. kaasasin teised otsingumootorid) tegin siis, kui probleemid algasid.

Koostöö algus

Kui nüüd algusesse tagasi tulla, siis see telefonikõne oli hästi positiivne, sai räägitud minu oskustest, Kliimamehe plaanidest ja kohe selle esimese kõne peale saigi põhimõtteliselt koostöö plaan kokku lepitud. Saatsin veel kiirelt portfoolio ja oligi plaan enam-vähem paigas.

Kuna mul on endal ettevõte olemas, siis sobis mulle hästi see idee, et teen tööd vabakutselisena ja esitan arved tehtud tundide eest. Kuigi see firma reklaamis seda pakkumist tööpakkumisena, mitte alltöövõtuna. Aga nagu öeldud, mulle see variant sobis hästi, seega ma sellest probleemi ei teinud. Samas tean, et ta otsib/otsis ka teisi töötajaid mitmete portaalide, k.a. Töötukassa, kaudu – reklaamib töökuulutust – peamiselt otsib seadmete paigaldajaid. Ja erinevatest allikatest olen nüüd tagantjärele ka lugenud, et mitmed paigaldajad on ka jäänud töötasust ilma.
Tegelikkuses ta ei plaanigi kedagi tööle võtta vaid vormistabki kõik inimesed alltöövõtjana (neid on ilmselt lihtsam üle lasta), Töötukassale aga väidab, et ei leia töötajaid ja seetõttu kasutab alltöövõttu.

Algselt leppisime kokku, et teeme valmis ettevõtte uue veebilehe. Sest vana on ausalt öeldes nii õudne, et ma isegi parima tahtmise juures ei suuda hetkel välja mõelda ühtegi teist veebilehte, mis sellest halvem välja näeks – ja mitte siis ainult väljanägemine, vaid veel olulisem – kasutusmugavus – see on olematu sellel lehel. Nii et plaan sai paika, et teeme uue, töötava ja ilusa, lehe.
Lisaks leppisime veel kokku, et teen ka muid disaini töid ja sisestan ka tooteid veebilehele. Aga algusest peale oli selge, et veebileht on kõige kriitilisem.

Plaan vs tegelikkus

Nagu öeldud, veebileht oli (on siiani) nii halvas seisus, et see vajas kohest tegelemist. Aga loomulikult, piltlikult öeldes siis, sitast saia teha pole nii lihtne, et see paari päevaga võimalikuks saaks. Ja suurimaks takistuseks sai Kliimamees ise, kes otsustas, et hoopis kiirelt on vaja uusi tooteid lisada ja lisaks teeks veel uudiskirja kujundust (mis oli ka väga halb neil enne – nüüd kasutavad minu tehtud versiooni) ja siis tegeleks veel tootekataloogide tõlkimiste ja pilditöötlusega ja Facebooki reklaamidega jne. Et ta leidis tegelikult terve portsu asju, mida mulle anda igapäevaselt teha – samal ajal veebileht oli muudkui ootel.

Ja loomulikult ta vahepeal arvas, et veebilehega on kiire, et kas saaks juba rutem selle valmis. Doh! Ei saa ju, kui muudkui teisi asju on vaja teha.

Ühe asja ma soovitasin – et kuna uue veebilehega läheb aega (lisaks sellele, et anti muid ülesandeid juurde koguaeg), siis teeks vahepeal olemasoleva jaoks paar kiirparandust – muudaks päise pilti, värve natuke – veidi kohendamist, et olemasolevat õudust veidikenega parandada. See idee sobis ja saigi need parandusettepanekud tehtud – arenduse lehel viis arendaja need muudatused ka sisse. Aga millegipärast pärislehele need muudatused kunagi ei jõudnud.

Kusjuures Kliimamees küsis pidevalt minu käest asju, mida ta oleks üldse pidanud arendaja käest küsima. Kaasa arvatud ka seda, et mis WordPressi plokieditori võiks kasutada praeguse – Divi – asemel. Ma olen küll mõnega kokku puutunud ja olen ka mõnda uut tööriista katsetanud, aga ikkagi oleksin oodanud, et arendaja ütleb, milline on talle sobiv vahend töötamiseks. Meil aga kujunes töö umbes nii, et mina tegin pildi valmis, näitasin ette – Kliimaärikale sobis – ja siis arendaja teatab, et seda ja seda ja seda ei saa Diviga teha. Et aga äkki siis otsiks sellise asja, millega saab neid asju teha.

Nii et lõpuks ma kulutasin ka hulga aega sellele, et arutada neid Divi teemasid. Minu seisukoht oli selge – Divi on jama – aga minu arvamus oli ka see, et mina ei otsusta, millega arendaja eelistab töötada, aga minu nägemuses peaks lõpptulemus siiski vastama kavanditele, mitte sellele, mida Divi võimaldab teha.

Tegelikult ma ei plaaninud sellest teha Divi kirumise postitust – aga hetkel tuli kogu see arutelu meelde jälle, kus mina, kes ma pole arendaja, pidin jaurama sel teemal. Lõpuks vahetati Divi Elementori vastu – mis pole kindlasti ideaalne, aga vähemalt saab pildi sellega enam vähem samasuguseks nagu kavanditel.

Töö käigus sai ka see selgeks, et Kliimaärikas ei taipa veebi arendusest ka midagi, sest ta arvas pidevalt, et kui mingi Figma kavand on valmis, siis sellest valmis veebileht teha on mingi paari päeva töö. Või paari tunni?
Üks hea näide – mul oli valmis avalehe kavand ja tootelehe kavand – ehk siis ühest üsna mahukast veebilehest/e-poest oli kaks lehekülge disainitud. Veel oleks olnud vaja teha mitmed sisulehed, toote listi vaade ja lisaks blogipostitused. Ja mitte vaid disainida vaid ma tegelesin ka sisu tekstidega (AI abil muidugi, sest ma tean kliimaseadmetest saama vähe, kui Kliimamees veebi tegemisest). Sest osadel olemasolevatel lehtedel olid sisutekstid väga vanamoodsad ja kuivad ja osad sisulehed ja blogi lehed olidki täiesti uued lehed. Lisaks oleks olnud vaja ka sisu jaoks fotosid otsida. Ja ma räägin praegu vaid sisust ja disainist – veel pidi minu tööle järgnema arendus. Ja siis Kliimaärikas küsis, et kas saab mingi paari päevaga äkki kõik valmis. Ma ütlesin kohe, et ei ole tõenäoline. Arendaja ei öelnud midagi.

Probleemid algavad.

Nüüd olles veebilehega edasi liikunud nii palju, et suund oli olemas, asjad sujusid, Kliimamees oli tulemustega rahul (ainuke asi, mis talle muret tegi, oli töö kiirem valmimine, aga selles saab ta vaid oma prioriteetide seadmise oskust süüdistada) – tööd olid juba tehtud 1.5 kuud ja vahepeal oli ka saadetud esimese kuu eest arve.

Kui arve tähtaeg hakkas lähenema ja makset veel kuskilt ei paistnud, siis uurisin Kliimamehelt, kas ta ikka sai arve kätte. Oli saanud kätte, aga siis tuli tal mõte, et ma võiksin talle arve ka lahti kirjutada. Noh, mis seal ikka – mul ajaträkkimisprogrammis üsna täpselt kirjas, mis ajal ja mitu tundi mingile asjale kulunud. Seega polnud see probleem – aga väike häirekell läks tööle küll. Et nüüd äkitselt on vaja seda? Tal oli olnud 13 päeva aega seda küsida.

Kui arve tähtaeg oli möödunud, siis Kliimamees helistas ja seletas, et tal on mingid maksed laekumas ja peaks homme saama. Ja kui mitte homme, siis kindlasti esmaspäeval. Jutt oli ilus ja veenev.
Eks tagantjärele sain ka aru, et ma olen naiivne, et teda uskusin ja ma ei olnud kindlasti ainuke, kellele sellist juttu aeti. Aga ma tõmbasin ka kohe tööga pidurit, kui oli selge, et makse laekumisega tekib probleeme. Mul olid õnneks mõned head sõbrad kõrval, kes kohe aimasid, et asi õige ei ole.

Kusjuures raha teemad rääkis ta telefonis – muidu ikka suur osa vestlusest toimus WhatsAppis. Aga kui oli vaja lubadusi anda – “kõik arved saavad makstud” – siis seda tehti telefoniteel.
Vaid ühe korra on ta tunnistanud kirjalikus vestluses, et tegi mulle osalise ülekande ja siis jälle vabandused, et raha liigub aeglaselt. Ja sealt edasi enam konkreetseid tähtaegu ei antud, millal ülejäänud makse laekub.

Aga positiivselt võttes – vähemalt sain ma väikse osa töörahast kätte 😀

Kliendi digimuundumine kogemustega aferistiks

Ega asi nüüd sellega ei lõppenud.
Mina siiski veel lootsin, et saan ülejäänud makse ka arvele, aga samas ega enam tööd tegema ei motiveerinud miski. Sõbrad ka soovitasid, et ma enne midagi ei teeks, kui arve makstud.
Ma siin ilmselt tegin selle vea, et ma lähenesin asjale otsekoheselt ja andsin Kliimamehele kirjalikult teada, et ma jätkan tööga peale kõigi arvete tasumist – saatsin talle lisaks esimesele arvele ka järgeneva kuu tundide eest vahearve ning lisaks ka ettemaksuarve, sest antud hetkel mul juba usaldus oli kadunud ja ma ei tahtnud rohkem tasuta tööd teha.

Tegelikkuses oleksin ma pidanud teesklema edasi töö tegemist ja küsima iga päev murelikult, kas tal juba oleks võimalik arve maksta. Siis ehk oleks midagi veel arvele laekunud. Aga kuna ma andsin konkreetselt teada, et nii ma ei saa jätkata, siis sellega ma välistasingi igasuguse edasise ülekande võimaluse.
Nimelt selle kirja peale Kliimaärikas otsustas oma tegeliku pale paljastada.

See, mis järgenes, oli päris ootamatu. Ausalt, ma korraks ehmatasin ära – ja ma ei pea silmas, et ma kartnud oleks – vaid see oli nii ootamatu muutus suhtlusstiilis. Meil oli seni toimunud sõbralik ja sinavormis vestlus. Ja äkitselt oli suhtlusstiil 180 kraadi muutunud – teie vorm ja ährvardusi ning valeväiteid täis.

Kirjavahetused

Ma tervet kirja siia kopeerima ei hakka, aga mõned lõigud stiilinäiteks toon ära (jätan isiklikud detailid välja). Ja mainin siis veel, et minu kirjas polnud mingit vaenulikkust vaid lihtsalt konkreetne piiride seadmine ja ettepanekud, kuidas jätkata saaks. Sest ma seni veel ikkagi lootsin, et saame kokkuleppele ja olingi valmis jätkama, kui arved makstud saavad. Samas, ma olin muidugi juba vahepeal ka põhjalikumalt asja uurima hakanud ja olin juba jõudnud selle postituse lõpus oleva artiklini – seega, ma selleks hetkeks olin aru saanud, et tegemist ausa inimesega ei ole.

Aga alljärgenavalt siis mõned näited sellest, mis järgnes:

Kiri nr1.
Analüüsisime spetsialistidega teie esitatud tööde ülevaadet exelis ja jõudsime selgusele, et see ei ole tõene ning ei vasta kuidagi tegelikkusele ning sellest tulenevalt on tegemist alusetult esitatud arvetega, seega on kadunud igasugune usaldus teie vastu..

Reaalsed töötunnid mille eest on võimalik tasuda on 14,36h, seega..”
(Küll on ikka head spetsialistid neil, sekundipealt suudavad ennustada, kui palju ma tööd tegin – ajaträkkimine andis mulle küll tulemuseks 122 tundi. Ja ma analüüsisin ka meie WhatsAppi vestluseid – kõigi gruppide ja individuaalsete tööalaste vestluste peale kulus kokku üle 50 tunni ning lisaks eelistas Kliimamees ka tihti mingeid asju arutada telefonitsi – veel ca 2 tundi ja 24 minutit tööaega. )

Meil on nüüd selge arusaam, et te ei ole suuteline endale võetud kohustusi täitma ja sellest ka see teie poolne pettuste teele minek..
Tegelikkuses ei maksnud Kliimamees tehtud töö eest, ehk et tema ise ei suutnud kohustusi täita.

Siin kirjas on veel lubatud minna politseisse, sest mu tegevusel on kelmuse tunnused – lihtsalt sellepärast, et ma soovisin töö eest raha, olen kelm!?
No ja siis nõudis ta veel osa makstud summast tagasi ka, sest ma olen ju tunnid fabritseerinud.
Lisame siia veel punasega ja boldiga ja allajoonitud tekstid ja see annab aimu, et selliseid kirju välja saata on sellele tegelasele ilmselt tuttav teema.

Me saatsime viisaka kirja vastu, et koostöö lõppemise tõttu tühistame ettemaksu arve, kuid teised arved jäävad kehtima.
Sellele kirjale enam vastust ei tulnud.

Peale seda ähvardusi ja valesid täis kirja oli selge, et mingit arvet see suli maksma ei hakka (seda kinnitas ka arendaja, kellega ma veidi teemat arutasin), seega otsustasin järgmise sammuna inkassofirma poole pöörduda. Ma ise väga otse suhelda ei tahtnud enam ja lisaks, kuna oli üsna kindel, et ta maksta ei plaani, siis inkassofirma on vajadusel ilmselt ka võimeline kohtusse minema asjaga.

Ja lisaks oli mul ka see soov, et isegi, kui ma mingit raha ei saa, siis vähemalt ma ei jäta seda asja niisama ja võimalusel ka hoiatan teisi. Seetõttu ma ka selle postituse tegin. Ja seetõttu kogusin ma ka kõik materjalid kokku, kus on tõestatud see, et Kliimamees lihtlabaselt valetab: Kliimaärikas andis tööülesandeid, võttis tööd vastu ja oli tööga rahul. Mida ta hiljem väitis, et pole olnud – hilisemas suhtluses inkassofirma kaudu üritas ta korduvalt väita, et ma pole midagi teinud, lisaks tundidele mõtlesin ka tööülesanded ise välja. Lihtsalt nii süüdimatult valetab – ilmselgelt kogenud sellistes asjades.

Ta näib ka arvavat, et kui ta ühte ja sama valeväidet erinevat moodi ütleb 5 korda ja boldis ja allajoonitult, et siis see öeldu muutub kuidagi tõeseks.

Kiri nr.2
Järgnev vastus on saadetud inkassofirmale, kui Kliimamees sai kätte nendepoolse nõude.
Lühendatud kokkuvõte sellest vastusest, mis sisaldas taas boldi ja allajoonitud tekste:
Võlgnevust ei eksisteeri.
Teenuseosutaja on käitunud pahatahtlikult
Teenuseosutaja on tegelenud pettuse ja väljapressimisega.
Teenuseosutaja püüab kasutada erinevaid inkassofirmasid, et oma tegevus lõpuni viia.
Kliimamees on esitanud hoopis nõude Teenuseosutaja vastu.
Teenuseosutaja nõue on fabritseeritud.
Teenuseosutaja esitas kehtetu nõude väljamõeldud tegevuste eest.
Arve esitati alusetute tööde ja võltsitud aruandluse alusel.
Kliimamees on tasunud ekslikult ja nõuab raha tagastamist.
Teenuseosutaja peab raha tagastama hiljemalt..
Juhul kui raha ei tagastata, pöördutakse kohtusse.
PPA-sse esitatakse avaldus võltsingu ja kelmuse tunnuste alusel.

Siit on näha, et koguaeg tegelikult kordub see sama lause – ma olen kõiki neid tunde ilmselgelt unes näinud:)

Saatsin omapoolsed vastuväited ning lisasin, et olen valmis saatma tõendusmaterjalid.

Peale seda saabus veel kiri nr.3
Seal üritati uuesti kõiki neid samu asju väita. Lisaks toodi välja lepingust punkte, mida ma justkui (see, et ma saatsin vahearve, kui klient hilines maksmisega, kuigi kokkulepe oli, et saadan kuu lõpus arved) rikkunud olen. Samas, ei mainitud kordagi seda, et tähtajaks maksmata jätmine on samuti lepingu rikkumine. Ja minu arvete saatmine oli tema maksmata jätmise tagajärg.
Lisaks veel kirjutas ta selle vahearve ja ettemaksuarve kohta nii: “see on sulaselge“ õngitsemine“ ja pahatahtlik käitumine.” Lihtsalt sel põhjusel, et ma ei soovinud tasuta tööd teha, olen pahatahtlik!

Siis hakkas veel jaurama mingitest tellimuskirjadest – justkui tema pole ühtegi tööd minult tellinud. Aga kõik need WhatsAppi vestlused, mis näitavad nii tellimusi kui ka tööde vastuvõtmisi – need ei loe jah? Mis siis, et leping ei sätestanud, et kõik ülesanded tuleb eelnevalt kirjalikult vormistada ja allkirjastada. OK, järgmisse lepingusse panen selle punkti ka siis.

Järgnevalt tunnistab ta lõpuks, et midagi ma siiski tegin – et mõned tööd ta siiski saab lugeda vastuvõetuks.. enne oli jutt, et kõik on ju väljamõeldis.
Ja siinjuures ta üritab väita, et ta on kohustatud maksma vaid üleantud tööde eest ja need kõik katab see 14,36 h ära. Lepingus on aga punkt, et makstakse töötundide eest, mitte reaalsete üleantud asjade eest. Meil ei olnud tükiarvestus. Kõik need tunnid, mis WhatsAppis sai tööasju arutatud, läksid tööarvestuse alla. Kõik telefonikõned. Kõik faking divi-alased vaidlused. Ma ei uurinud neid teemasid heategevuslikul eesmärgil.

See kiri sisaldas veel üht üllatusmomenti. Nimelt oli ühel hetkel müügimees avastanud, et üks konkurent kasutab oma lehel sarnast (sama modell ja taust, aga muidu siiski teine pilt) pilti, mille mina paigutasin Kliimaärika facebooki lehele päisepildiks. Ja siis nad üritasid väita, et see konkurent võib neile nüüd saata nõude, kuna väidetavalt on see pilt konkurendilt varastatud. Ja seetõttu on nad valmis ka mulle omakorda selle eest nõude esitama, kui “pildiomanik” neile nõude esitab!

Siin ma muidugi päriselt mõtlen, et kas nad kõik on nii juhmakad selles valdkonnas. Esiteks – pilt ei olnud sama. Teiseks – konkurent ei ole pildi omanik, pildipank (või fotograaf) on pildiomanik. Samad pildid satuvadki teinekord samateemalisel lehel kattuma. See on nii tavaline. See ei tee kõiki pildi kasutajaid kohe vargaks.
Küll aga võin mina rahumeeli väita, et mina isiklikult ostsin selle pildi (arvake ära, mis pilt on mu postituse juurde lisatud :D) ja mul endal on täielik õigus seda pilti kasutada – et andku aga tuld oma nõudega. Aga Kliimamehele ma selle pildi litsentsi ei saatnud ja tema rikub hetkel autoriõigusi – saatsin selle kohta ka FB info, aga näis, kas see muudab midagi.
Samuti rikub ta autoriõiguseid siis, kui ta kavatseb kasutada minu tehtud veebikavandeid ja seal kasutatud pilte, sest ma ei ole saatnud talle ühtegi pildi litsentsi ja lisaks on lepingus ka kirjas, et kasutusõiguse minu loodud materjalidele saab ta peale arve tasumist.

Siis lisandub veel valeväiteid, nagu ma poleks esitanud tehtud tööde aruannet. Ka selle kohta on mul olemas tõendid.
Ja siis veel eriline pärl (nimed on muudetud): “Kokkuvõtteks on selge, et Teenuseosutaja eesmärk ei olnud aualt teenust osutada vaid täita oma kavalat plaani kuidas rohkem raha ettevõttelt Kliimamees välja petta.
Telefonitsi oli jutuks ainult minu poolne nõue esitada tehtud töö aruanne, mille asemel teavitati meid tõele mitte vastavate tundide arv. Selle vestluse toimumise hetkeks oli selge, et toimub tõsine petuskeem (mis on käesoleval ajal juba igapäevane/telefoni õngitsejad) ja mina väitsin omalt poolt, et tasume kõik arved, mis on põhjendatud ja vastavad tehtud tööle ning töötulemusele, tühjade tundide eest me maksta!

Siin on jälle lihtlabaselt valetatud. Telefonivestluste sisu ma tõestada ei saa, aga tegelikkus oli see, et telefonitsi arutasime seda, kuidas tal on ikka vaja laekumisi oodata ja, et mis on siis olulisem, kas maksuametile käibemaks enne maksta või mulle töötasu. Aga igal juhul ta maksab kõik ära. Mingeid nõudmisi ei esitatud ning töötundide osas polnud ka ühtegi pretensiooni enne seda, kui ma teavitasin töö pausile panekust arvete laekumiseni.

Siis ta kordab veel neid samu asju, kuidas kõik on üldse väljamõeldis ja töötunde pole olnud.

Aga mulle väga meeldis selle kirja lõpp.
Kliimamehe väide: “Juhul kui raha ei tagastata, pöördutakse kohtusse.
Minu vastulause: “Kliendil on vaba voli tegutseda nii, nagu ta õigeks peab. Olen valmis kohtumenetluses oma nõuet kaitsma.
Kliimamehe vastus sellele: “See on ainus punkt selles Teenuseosutaja poolt esitatud vastuväidete kogumis millele on keeruline  vastuväidet esitada.
Nagu me kõik teame, siis on kohtus käimine väga ajakulukas ja pikk protsess ning kindlasti ei tasu seda kulu ning vaeva ära, seetõttu olen valmis mõistlikuks kompromissiks, et asi kohtuväliselt lahenda.
Kui viimase ettepaneku vastu on huvi siis andke teada?

Kerime nüüd natuke tagasi ja tuletame meelde, mitu korda soovisin mina minna politseisse või kohtusse? Vastus on 0.
Mitu korda ährvardas Kliimaärikas kohtu või politseiga. Rohkem, kui 1. (ma ausalt ei viitsi uuesti üle lugeda). Ehk et suurest ähvardajast järsku ei olegi enam kohtusse pöördujat, või mis? Ma nii ootasin seda kohtukutset, kus ma saaksin kõik oma kokku kogutud tõendid laiali laotada ja öelda: voilà!

Selleks hetkeks oli nii mulle, kui ka inkassofirmale selge, et edasine vaidlus kuskile ei vii ja nüüd on aeg siis tõendite juurde asuda.
Ütleme nii, et see ei olnud väike töö – koguda kokku 1.5 kuu jagu tehtud töid ja vestluseid, mis kõik tõestasid, et Kliimamees on lihtlabane valetaja. Aga tehtud see sai ja nüüd peaks asi olema menetluses.
Ma tahaks küll, et see inkassofirma mind veidi rohkem asjadega kursis hoiaks, aga eks neil ka tööd palju selle materjali läbi vaatamisega.
Ja jätkuvalt, isegi kui ma midagi sealt ei saa, siis vähemalt ma teen kõik endast oleneva, et see asi niisama ei jääks ja et see asi ka võimalikult avalik oleks.

Ja kui nüüd sellest loost muud kasu mulle ei olnud, siis tulevikus olen targem, eks? Aga loodetavasti õnnestub mul siiski ka seda lugu nii jagada, et ühel hetkel kui keegi googledab seda aferisti, siis jõuab ta siia ja oskab koostööst hoiduda. Kuni veel menetlus käib, ma veel nimesid nimetama ei hakka.


Õppetunnid – uue kliendi leidmisel:
  1. Enne koostöökokkuleppeid kasuta lisaks Google-le ka teisi otsingumootoreid (Duckduckgo, Bing jne.)
  2. Uue kliendi puhul lühem arveldusperiood, väiksemad maksetähtajad ja võib-olla isegi ettemaksuarved.
  3. Enne tööga ei jätka, kui tähtajast üle läinud arve on makstud.
  4. Kirjalik leping ja kõikvõimalikud detailid paika (leping mul vähemalt oli, aga mingeid detaile pean ka veel üle vaatama tuleviku tarbeks)
  5. Fotodele vesimärgid peale kuni arvete tasumiseni.

Seda tasub ka ohumärgina võtta, kui klient hakkab hinda alla kauplema. Olles pikka aega töötu olnud ja nähes selles võimalust pikaajaliseks koostööks, olin nõus veidi odavamalt oma tunde müüma, aga usaldust see ei tekitanud.
Meenus veel: hiljem Kliimaärikale tundidest ülevaadet andes üritas ta ka mind veenda, et ma peaks mingi protsendi maha arvutama õppimise arvelt. Nagu mismõttes? Kui ma tutvun tema projektiga ja toodetega, siis ma ei õpi enda töö jaoks uusi oskusi. Jah, mul võib nüüd tema konkurentidele teenust pakkuda lihtsam olla, aga kogu õppimine oli konkreetse projektiga seotud. See, et tema materjale saatis täiesti organiseerimata kujul, ei olnud mulle vajalik õppetund – ta oleks võinud ise õppida materjale sorteerima ja vaid vajalikke asju saata. Vot siis oleks minu tunde juba sorteerimise arvelt saanud kokku hoida.

Lisan siia veel ühe väikse osa meie vestlusest, kus antud tegelane näib arvavat, et teenuseosutaja vastutab kuidagi tema ettevõtte müügitulemuste eest juba enne töö valmimist. Juskui olemasoleva veebi puudujäägid või müügitulemused puutuksid kuidagi minusse.

Kliimaärikas kirjutas: “Küsimus on ka rahas, me võime kõike päevade viisi teha ja arendada, aga kuskilt peab ka raha tulema, et see kõik kinni maksta. Küsimus on ka selles, et kui palju see tulemus hakkab rohkem raha sisse tooma, kui võrrelda eelmise versiooniga. Arendamise ajal peab ka müük kasvama, et kõike finantsidega katta oleks võimalik.

Kui nüüd mõelda sellele, et tema veebilehelt lahkuvad inimesed kahe sekundiga, siis ma olen 100% kindel, et uus oleks hakanud rohkem sisse tooma. Aga paraku see uus on tal nüüd arenduskeskkonnas poolikuna ootel. Ma ei tea, mis plaan tal on, kas otsib uut disainerit (ma tean, et tal oli kuulutus üleval küll) või arvabki, et vana töötab piisavalt hästi niigi.

Nojah, see tuli nüüd küll üks mu elu pikimaid postitusi ilmselt – käsi püsti, kes viitsis lõpuni lugeda 😀 Mitu töötundi nüüd raisku läks siia alla, ei taha mõeldagi.

______
Kui kedagi huvitab täpsemalt, kellest jutt, siis allolevalt lingilt saab teada antud isiku nime. Nüüd toimetab ta juba uutes ettevõtetes. Ilmselt varsti teeb jälle uue firma, kui on sunnitud praeguse ära likvideerima.
Ja soovitan ka lugeda kommentaare – seal on terve hulk inimesi, kellel on sarnaseid kogemusi:
https://arileht.delfi.ee/artikkel/86252607/hoiatav-naide-krobedat-ettemaksu-kusinud-kutteseadme-paigaldaja-lasi-ettevotte-pohja-ja-kadus-rahaga

Veel on üks Delfi foorum, kus antud tegelane arutelus läbi käib.
https://foorum.naistekas.delfi.ee/read.php?44,13103697

Ja sharing is caring, eks.