WordPress vs Blogger

Kuna ma hiljuti tõin Bloggerist oma blogi siia WordPressi keskkonda üle, siis nüüdseks on juba selgunud mõned puudused ka siin.
Seega toon siin välja justnimelt wordpress.com keskkonna plussid-miinused, võrdluses Blogspot’iga, mida kas kasutasin kokku 9 aastat.

Mõlemad on aegade jooksul arenenud kõvasti muidugi. Mitmed aastad tagasi ma korraks üritasin ka WP kasutajaks hakata, aga loobusin kiirelt. Üks põhjuseid oli see, et tol ajal ei olnud vist võimalik Bloggeri sisu WordPressi üle tuua ja ei tahtnud aastate jooksul kirjutatut niisama nurka visata. Lisaks ei saanud lisada JavaScripte, mis on ka praegusel juhul minu silmis suur miinus.

 WP WordPress  B Blogger
+ Kujundusi on väga palju saadaval ja tehakse pidevalt juurde, ka tasuta versioone. Tasulised kujundused pole ka väga kallid. Kujundusi on üsna vähe saada ja need on üsna vanamoelised.
Koodi saab muuta vaid siis, kui kasutad enda isiklikku serverit või WordPressi Premium versiooni. Ehk siis raha eest. + Koodi saab muuta nii palju, kui soovi ja oskusi on.
Pluginaid ei saa juurde installida. Bloggeril puudub sarnane pluginate teema üldse, nagu WP-l.
+ Üksikuid postitusi saab panna parooli alla. Parooli alla saab panna vaid terve blogi või üldse mitte midagi. Erandiks on, kui leiad mõne sobiva skripti selleks, kuid sisse ehitatud seda võimalust Bloggeril pole.
Javascripte ei saa moodulitesse lisada (nagu näiteks counteri skripte). + Javascriptid on lubatud.
Google Analyticsi koodi ei saa lisada (vähemalt ma pole leidnud seda võimalust). + Google Analyticsi koodi saab lisada.
Blogrolli ei saa järjestada sissekannete ilmumise järgi, ehk siis seda ei saa kasutada readeri asemel. + Blogrollis saab näidata uuemaid blogipostitusi eespool, töötab nagu feedreader.
WP enda sisse on ehitatud reader ja sinna saab lisada lemmikuid endale lugemiseks. Aga see on selline poolik pluss pigem, sest kasutan igapäevaselt Feedlyt nagunii. Bloggeril on ka mingisugune followers list, aga seda pole ma ise kunagi kasutanud, seega jääb kah ilma plussi või miinuseta.
+ WP sisuhaldus keskkond on hästi mugav – vähemalt mulle, kes ma olen seda väga tihti kasutanud. Sisuhaldus on normaalne, kuid mitte nii mugav, kui WP oma.
+ Blogger on seotud Google-i toodetega ja väga lihtne on neid omavahel siduda, kui soovi on.
Faviconi ei saa lisada – kõigil on ühesugune WP ikoon kasutusel. + Saab valida endale sobiva faviconi.
+ Muude keskkondade sisusid saab WordPressi üle tuua importimisega. Bloggeris ma pole sellised võimalust märganud (ehk siis ma ei tea, kas see võimalus on).

Võimalik, et see nimekiri veel täieneb või olen ka mõnest asjast valesti aru saanud – pole veel kõigega tutvuda jõudnud. See siis hetke nägemus mul.
Kui keegi tahab mind parandada või midagi siia listi lisada, siis kommentaarid on teretulnud.

Kokkuvõttes tundub, et Bloggeril on tegelikult rohkem võimalusi, just selle tõttu, et seal saab ise paljusid asju muuta, kui WordPressis samade tingimuste saavutamise eest pead pappi köhima. Samas WP kasutamine on mugavam kindlasti.

Võib siis öelda, et kui kasutaks isiklikku domeeni, oleks kindel eelistus WordPress. Praegusel wordpress.com versioonil on siiski omajagu miinuseid, mida ei osanud ette näha (sest mu senised WP-i kogemused olid põhiliselt just personaalsete domeenide põhjal). Aga ma veel kohe kindlasti Bloggerisse tagasi ei koli, katsetan veel mõnda aega kindlasti. Kasvõi selle tõttu, et saaksin paroolialuseid asju kirjutada ja kasvõi iga päev uue kujunduse valida 🙂